Лазарнята в Харачери -една традиция запазила се в годините




         Първата събота след  Великден е  празника  на село Харачери  - традиционната Лазарня. Традиция останала с годините  която продължава да се чества и днес. От документите  които открихме  в архива,  за първи път се споменава за Лазарнята през 1929година . Мястото където се е провеждала  се е променяло през  годините и   продължило  до национализацията-1958 г.
След 1958 година честването на празника  замира   и отново се възражда  през 80-те години,благодарение на читалищното ръководство, за радост на всички жители на селото .
          Тези празници са били едно  пищно тържество на което е имало всичко-музика, хора и гощавки  Амбулантни търговци предлагали своите стоки. Хора от полето  са идвали да продададат  излишъка от миналогодишната си реколта. Местните дюлгери  са се срещали  и уговаряли с предприемачи и  за цената  на своя  труд.Който предложел повече- на него давали думата си. Този ден  е бил и кратка почивка   на хората преди  лятната  селскостопанска кампания и един достоен завършек на Великденските празници.
             Тази година  също се постарахме  за едно достойно посрещане на празника  с богата  програма!. С много песни танци и добро настроение! Гости ни бяха  певиците от вокална група "Настроение" и вокално трио "Пей сърце" при читалище Габрово. Техните изпълнения  повдигнаха настроението ни. Но... гвоздеят на вечерта  се оказа  младежка фолклорна група при читалище  "Христо Смирненски"  в квартал Русевци. Макар и млада група  "Фолклорен дух" предложиха  много добри изпълнения  и  обраха  овациите  на жителите и гостите на селото.
... И получиха покана  за следващи участия. С това те доказаха че има достойни последователи на българската народна песен! Доказаха, че се съхраняват и  поддържат традициите! Че българския дух  ще успее да се запази и доразвива! Благодаря ви  деца, от името  на всички присъстващи на празника,  за положителните  емоции, които ни доставихте! Желаем ви много успехи не само на сцената, но и в живота. Съхранявайте и развивайте българските традиции, песни и танци!
             Проведен бе  конкурс за най- добре украсено  и най -здраво яйце. Много от жителите откликнаха на поканата и предложиха  такива красоти, че журито бе затруднено в избора си.
Победителите отнесоха материални награди,а всички участници получиха грамоти за участие.
         
         

Няма коментари: